نکات سازمان بورس درباره معافیت مالیاتی ۵ ساله تجدید ارزیابی دارایی

یک مقام مسئول در سازمان بورس دریاره معافیت مالیاتی ۵ ساله افزایش سرمایه شرکت ها از تجدید ارزیابی دارایی ها و آیین نامه اصلاحی نکاتی به شرکت ها اعلام کرد.

میثم طهماسب زاده رئیس اداره نظارت بر انتشار و ثبت اوراق بهادار سرمایه ای سازمان بورس، با اشاره به معافیت مالیاتی افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها، درباره جزئیات آیین نامه اصلاحی و نحوه ارزیابی دارایی ها به سنا اعلام کرد : تجدید ارزیابی برای همه طبقات دارایی های ثابت از جمله سرمایه گذاری های بلندمدت مطابق با استانداردهای حسابداری بلامانع بوده و استفاده از مزایای معافیت مالیاتی برای هر طبقه فقط یک بار در هر ۵ سال است.

برای مثال به استناد ماده ۱۴ قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی  و حمایت از کالای ایرانی و اصلاحیه ماده ۱۰ آیین نامه اجرایی تبصره یک ماده ۱۴۹ قانون مالیات های مستقیم ، اگر شرکتی در سال ۹۸ نسبت به افزایش سرمایه از محل زمین اقدام کرده باشد از سال آینده برای ۵ سال نمی تواند از محل زمین اقدام به افزایش سرمایه کند ولی می تواند از محل سایر طبقات مثلا ماشین آلات یا سرمایه گذاری های بلندمدت در سال های آتی افزایش سرمایه دهد.

نکته ای که باید توجه داشت که زمان شروع ۵ سال ارتباطی با تجدید ارزیابی قبل از ابلاغ قانون نداشته و عطف به گذشته نیست. در این خصوص شرکت ها باید توجه داشته باشند جهت بهره مندی از معافیت مالیاتی باید حداکثر ظرف یک سال از زمان ثبت دفاتر مازاد تجدید ارزیابی، برای اخذ مجوزهای لازم و ثبت افزایش سرمایه اقدام کنند.

سازمان بورس و اوراق بهادار، شرایط و نکات با اهمیت مربوط به نحوه انتخاب کارشناسان رسمی جهت ارزیابی دارایی ها را ۲۷ تیر سال جاری اعلام کرده است.

طبق این ابلاغیه ، تجدید ارزیابی تمام طبقات دارایی های ثابت شرکت ها از جمله سرمایه گذاری های بلندمدت بر اساس آیین نامه اجرایی اصلاحی  تبصره یک ماده ۱۴۹ قانون مالیات های مستقیم بلامانع بوده ولی انجام افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی زمین و ساختمان ها منوط به ارائه اسناد مالکیت رسمی به نام شرکت متقاضی است که حسب مورد شامل عرصه و اعیان باشد.

در این میان برای دریافت مجوز افزایش سرمایه ، دارایی ها نباید وقفی و دارای معارض باشند.